İstiyorsak; güneş olsun sevgimiz; gülümsesin, yüzümüz yüzünüze, Kardeşlik ve birlik içinde, mutlaka selam vermeliyiz birbirimize  

    Son Dakika :   
 
 

SENTURK

 

 

 AROMATİK TIBBİ BİTKİLER                 

EZAN OKUMA 

Ana Sayfa
Kuran-ı Kerim Değişik Dillerde
Ercan ÇELİK
Dünya nüfusu ve Karbondioksit
Günlüklerim
İletişim
Ziyaretçi Defteri

 

 

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

MARMARA ADASI

1-ÖzelAĞAÇLANDIRMA

ÇÖPDEN MAZOT ÜRETİMİ

                         SERA ETKİSİ KARBONDİOKSİT ARTIŞLARI


Marmara Adası Özel Ağaçlandırma


Küresel Isınma Ve Ağaç"Ercan Çelik"

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  460960
Bugün Ziyaretçi :  503
Aktif Ziyaretçiler :  6

BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK ve DOĞAL HAYAT    HAYVANLAR ALEMİ FOTOĞRAFLARI

TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI, ADALET VE İÇİŞLERİ BAKANLARINA AÇIK MEKTUP

 

- MARMARA CEVİZ, FISTIKÇAMI LAVANTA, KEKİK ADAÇAYI, NANE  PROJEMİZ(Belgeler)

 -MARMARA ÖZEL AÇLANDIRMA,CEVİZ-FISTIKÇAMI ARICILIK  HAYVANCILIK (BELGELER)   

-MAHKEME; ORTAKLARIM BİLGE GRUP A.Ş. HANGİ KONUDA DAVA AÇMIŞTIR?(BELGELER)

FESİH, ZARAR ZİYAN TAZMİNİ;ERCAN ÇELİK Ve BİLGE GRUP HASAN ÇAĞLAYAN ORTAKLIK

1-ERCAN ÇELİK ÖZEL AĞAÇLANDIRMA ORTAK ALINMASI, ORTAKLARIN FİİLLERİ

2-ERCAN ÇELİK-ÖZEL AĞAÇLANDIRMA,ORTAK ALINMASI, AZİLLER VE FİİLLER 

3-15TEMMUZ 2016  AĞAÇLANDIRMA ADİ ORTALIK VE İÇİN  YAPILAN İŞLEMLER                                   --------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                       Sayın YETKİLİLER /ANKARA

  Marmara Adasında Erdek İşletme Şefliği 53,55,70,71,72,73,74,76Ve 89 nolu bölmelerde bulunan 248,67 HA Orman Sahasının Tahsisi tarafıma yaptırılmıştır. İlgili sahanın Projesi Kabul edilerek Orman Genel Müdürlüğünün 02.01.2012 tarih 01 sayılı emirleri ile kayıt altına alınmıştır. Tarafımdan Taahhüt Senedi verilen saha, 4.01.2012 tarihinde TeslimAlınmıştır.(Ek:)Sahanın 49 yıllığına  Tahsis yaptırıldığı zaman 06.07.2011 tarihinde, Ortak olunması için  Hasan Çağlayan ile toplantı başlatılmış daha sonra  Hasan Çağlayan, Mustafa Deryal Ve Vejdet Fehmi Şendil ile 3 kere toplantı yapılarak mevzuata göre  ortak olunacağı zaman Anonim şirket kurulacağı %50 Hasan Çağlayan ve ortaklarının olacağı Ercan Çelik-Hasan Çağlayan ile 7.8.2011 tarihinde sözleşme yapılmıştır.(Ek Ercan Çelik  Hasan Çağlayan sözleşmesi)  Bu sözleşme tamamen Mustafa Deryal, Vejdet F.Şendil Ve Hasan Çağlayan tarafından istendiği şekilde tarafımdan yazılmıştır.

   Sözleşme yapılırken yanımızda hep İbrahim Akdemir bulunduğundan,  Hasan Çağlayan dışındakiler İbrahim Akdemir ile birlikte şahit yazılmıştır. Tarafıma sahanın tesliminden sonra A.Ş. olacağımız, Anonim Şirkette  %50 ortaklık hisseleri olacağı Ercan Çelik Uygulamadan sorumlu Genel Müdür, Hasan Çağlayanın Yönetim Kurulu Başkanı olacağı, Hasan Çağlayan ve ortaklarının 5 kişi olacağı Sermayeyi karşılayacakları çift imzalı temsil ve ilzama yetkili olacağımız kararlaştırılmasına rağmen, Şirketi kurmamız gerektiği haberi Hasan Çağlayan’a verilmesinden sonra; Bilge Grup Kağıtçılık Çevre Enerji İnşaat Tarım Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketini 5 ortak 17.02.2012 tarihinde kurarak Bana Haber vermeden“Yönetim Kurulu 23.02.2012 tarihindeErcan Çelik ile adi ortaklık şirketi kuracaklarını, Ercan Çelik 10.000 TL. sermaye  ile ortak olacaklarını,  Mustafa Deryal ile Hasan Çağlayanın şirketi birlikte temsil ve ilzama yetkili oldukları kararı alınarak Muhasebeci Tacettin Kaytar tarafından Ercan Çelik Ve Bilge Grup Kağıtçılık Çevre Enerji İnşaat Tarım Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi adi ortaklığı sözleşme taslağı 25.02.2012 tarihinde e-mektup gönderilmiştir.

   Ancak taraflarımızdan adi otaklık istenmediği halde neden böyle yapıldığı önemli tartışma konusu olup üzerinde düzeltilmeler yapılıp gönülsüz tartışmalı halde noterde 08.02.2012 tarihinde Ercan Çelik Ve Bilge Grup Kağıtçılık Çevre Enerji İnşaat Tarım Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi Adi Ortaklığı Sözleşmesi yapılmıştır.(Ek:)”

 Türk BorçlarKanunu  Madde:1: Sözleşme, tarafların iradelerini karşılıklı ve birbirine uygun olarak açıklamalarıyla kurulur.” Demektedir.

 Ercan Çelik Ve Bilge Grup Kağıtçılık Çevre Enerji İnşaat Tarım Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi  Adi Ortaklık SÖZLEŞMESİNDE;  Aşagıda ki ana maddelerde kabul edilmiştir.

  Saha teslimi ve dikimlerin bu yıl 2012 yılı içerisinde başlatılması ve bitirilmesi özel şartların esasını oluşturmaktadır.”

  “Bu esasa göre 3 yıl bakım süresi de olmak üzere hiçbir hibe kredi V.S düşünülmeksizin yeni ortak tarafından zamanında ve mekanında uygulama projesi esaslarında ağaçlandırma sahası ara ekim organik damlama sulama gerçekleştirme finansı sağlanacaktır.”

 “Uygulama projesini saha tahsis sahibi Ercan Çelik ile birlikte ortak eksiksiz yerine getirecektir. Sahadan ve uygulamadan Ercan Çelik sorumlu olacaktır.”

 “Ortak hiçbir şekilde proje uygulamasını finans temin edememe gerekçesi ile erteleyemez.“

  “Adi ortaklığın idaresi ERCAN ÇELİK kendisi ile Bilge Grup Kağıtçılık Çevre Enerji İnşaat Tarım Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi temsilcisi Hasan ÇAĞLAYAN’ın müşterek imzaları ile temsil ve ilzam sağlanacaktır”) (Ek:3.Sözleşme )

  -Adi ortaklık Ana Sözleşmesin de; bu hususlar kesin belirtildiği halde Aşağıdaki 14.08.2016 tarihli dilekçe ile Marmara Kaymakamlığı ve Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundum (Ek Cumhuriyet Savcılığı Ve Kaymakamlığa şikayet konuları)

 “-Ortaklık olarak Hizmet Ve Fidan Sözleşmesi yaptığımız firmaların yetkilileri ile Adi Ortağım Bilge Grup Anonim Şirketi yetkilileri işlemleri tek başına diğer firmaların Yöneticileri Efraim Coşkun-Hayati Küpeli,  Nebi Baysal ve İbrahim Sancı  ile  anlaşıp, %99u  Şahsıma ait Escan Enerji A.Ş. ile %1hisse verdiğim ve yönetim kurulu başkanlığına getirdiğim, yetkilendirdiğim Nebi Baysal’ı, yanlarına alarak ESCAN A.Ş ile şahsımı zorla tasfiye etmişlerdir. Nebi Baysal;Tarafımdan 15.10.2012 tarihinde yaptıkları fiilleri anlatan bir mektupla azledilmiştir.(Ek: Nebi Baysal azli ve mektuplar)

 - Kazım Karabekir Caddesi Kültür Çarşısı No:7/84 Altındağ Ankara Adresinde Adi Ortaklık Merkezi gösterilmiş Bilge Grup A.Ş Kurularak 7/82 adresi gösterilmiştir. Sonradan 5veya daha fazla  şirket aynı adreste, adresini ayrı gibi gözükse de aynı kapıdan giriş, iç kapıdan 3. Giriş olarak içeri odayı muhasebe odası gösterip evrakları tüm Bilge Grup A.Ş.ye ve kurucularına ait diğer 5 adet şirket merkezleriyle aynı odada toplamışlardır.  Ben İhtarname ile durum düzeltmesi istedikten sonra, Tüm iş ve işlemlerin 2012 yılında bitirilmesi esas olmasına rağmen;

   Tüm sözleşme ve ilgili evraklara da 2012yılı Aralık ayında el konularak, tarafım adi ortaklık ve bankalara borçlandırılarak; benimle kimse konuşmayarak psikolojik tacizle Akıl sağlığım bozulmuştur. 

  Noterden “Özel Ağaçlandırma Ortaklık Oluru” hazırlanmadığı gibi Ortaklık oluru yerine Şahsıma ait izin oluru yazılarak “İzin Hakkı Sahibi Adı Soyadı: Ercan Çelik Ve Bilge Grup Kağıtçılık Çevre Enerji İnşaat Tarım Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi Adi Ortaklığı adına Hasan Çağlayan” yazdırılmıştır. Sahte resmi evrak tanzimi yapılmıştır. Evraklara Coşkun Ormancılık Mühendislik sözleşmesini yaptıktan sonra ulaşamadığım gibi, tebligat adresime Evraklar gönderilmemiştir.

 - Ortaklarım resmi daireler Bankalarla ve Hizmet sözleşmesi yapılanlarla hangi işlemler nelerin yapıldığını bilmemekteyim. Bankadan çekilen kredi ve hibeler kendileri  toplamı 6 milyon TL civarında taraflarından alınmıştır.

  -Yapmadıkları işlemler ile ilgili Ankara 6. Noterliği kanalıyla 8 defa ihtar edilmesine rağmen bir düzelme göstermedikleri gibi, beni ortaklıktan tasfiye ederek işlemleri tek imza ile yürütmüşler önce evrakları sonra sahayı tutmuşlardır.(Ek:İhtarlar)

 “Türk Borçlar Kanunu Madde 631- Yönetim yetkisi olmasa bile, her ortağın, ortaklığın işleyişi hakkında bilgi alma, defter ve kayıtlarını inceleme, bunlardan örnek alma ve mali durumu hakkında özet çıkarma hakkı vardır. Aksine sözleşmeler kesin olarak hükümsüzdür.”

 -Ortaklık olarak verdiğimiz taahhütnamede belirtilen Ercan Çelik tebligat adresine ortaklarımın etkisi ve yönlendirmesi ile evraklar Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğünce, Bandırma İşletme Müdürlüğünce de gönderilmediği gibi İl Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğünce de gönderilmemiştir.

  Ortaklarımın Tek başlarına yetkileri olmadığı, imza sirkülerine uygun hangi işlemi kime yatıracak isek ona ortak imza ile vekalet vermemiz gerektiği, İbrahim Sancıya 19.10.2012 tarihinde vekalet verilip tarafımdan 5.12.2012 tarihinde azledilmesinden sonra ortaklarımın istek ve zorlamaları ile tekrar Nebi Baysal’a 31.12.2012-31.12.2013 e kadar 1 yıl süreli vekalet verildiği  bunların dışında yapılan tüm işlemlerin   temsil ve ilzama yetkisi olmayanlar tarafından yapıldığı,( EkNebi Baysala ortak vekalet)

Ankara 6. Noterliği  Tarafından;

            16/2/2016 tarihli, 03157 yevmiye nolu,

            11/Temmuz/ 2016 tarihli  13577 yevmiye nolu; 

      26/Temmuz/2016 tarihli 14352 yemiye nolu noterlik ihtarlarıyla bildirilmesine rağmen, İşlemleri tek yönlü yapılmıştır.( Ek)İhtarnameler)

“Türk Borçlar Kanunu Madde:42- Temsil olunan, hukuki bir işlemden doğan temsil yetkisini her zaman sınırlayabilir veya geri alabilir.

Türk Borçlar Kanunu:526- Vekâleti olmaksızın başkasının hesabına işgören, o işi sahibinin menfaatine ve varsayılan iradesine uygun olarak görmekle yükümlüdür.

Türk Borçlar Kanunu 527- Vekâletsiz işgören, her türlü ihmalinden sorumludur”

 - Bandırma Orman İşletme Müdürü Şükrü Açıcı’nın mevzuat gereği benim isteğimi ve Noter ortaklık olurumu almaksızın Özel Ağaçlandırma Ortaklık Oluruyla ilgili Genel Müdürlüğe farklı yazı yazdığını, Ayrıca yazıları tebligat adresime göndermeyenlerden biri olduğu, kendisi Feto Çetesinin üyelerinden olduğu,

   -Tek başlarına Temsil Ve İlzama yetkili olmadıkları iki defa isim verip bildirdiğim Nebi Baysal ile ilgili ortaklarım tarafından ilk defa bir noter ihtarı gönderilmiş, onunda mahiyeti sahtedir. 13/Temmuz/2016 tarih 09316 nolu Ankara 27.Noterliğince, tarafıma çektikleri ihtarnamede “Ortaklığımızın iş ve işlemleri üzerinde mutabakat sağladığımız ve imzamızla 24.12.2012 tarih 2012/5 sayılı kararda yazıldığı üzere Nebi Baysal tarafından yürütüldüğü, Eğer Ayrıca noterden vekaleti gerekli görüyorsanız Nebi Baysal’a vekalet verebilirsiniz ” diyerek tarafım ihtar edilmiştir.

  Hem Türk Borçlar Kanunu na göre hem de sözleşmeye göre  Uygulamadan sorumlu olduğumdan Bu ihtarnamenin aslı ve esası yoktur(Ek Bilge grup ve Nebi Baysal ihtarı )

    Bütün Noterlikçe çekilmiş ekteki ihtarlara rağmen; dosya ve bilgiler tarafıma verilmiyor, tek taraflı işlemlere devam ediyorlar. Şimdi, Babam Hüseyin Çelik Erdemli Hastanesi yoğun bakım ünitesinde; Tespit davası ve diğer ilgili işlemlere devam etmekteyim. Çalışanlar; ortaklık vekaleti bende diyenler tarafından tehdit ediliyor, Karar değişikliğine sürükleniyor, saha alanlarının anahtarları verilmiyor. Sahada çalışan araçlar tespiti sağlanmıyor;   

  Bilge Grup A.Ş. yöneticileri ve Nebi Baysal tarafından sürekli tehdit edildiğim, Can güvenliğim açısından gerekli ihtiyati tedbir kararlarının alınmasını,

  -Bilge Grup Yöneticileri ile Nebi Baysal Vekalet devresinde ve sonrasında İbrahim Sancı ile görevini kötüye kullanarak 412 dekarlık alanı, teras ve toprak işlemesini yapmamıştır. Sahada uygun makineli çalışma yapılmadan teras ve çukur kazılmada, yüzeysel dikim yapılmış, ayrıca arıların bulunduğu sahada hiç toprak işleme ve ceviz dikimi yapılmamıştır. Arıcılık yapılmak için sahayı tahsis etmiş, Tüm sahanın bakımı da yapılmamıştır. Bu iş için ortaklık çalışanları ile lojmanını kullanarak Lojmanın sahibi Abdullah Sarkan ile kekik ve bal ticareti yapmıştır.2 yıl önce alınan arıların tescilini yapmamıştır.

  Vekaleti bulunmadığı halde kendisinin vekaletli olduğunu söyleyerek, iş ve işlemler yapmıştır. Orman İşletme Müdürlüğünde “Ercan Çelik de kimdir, son kapının son mandalıdır” diyerek şahsıma hakaret etmiştir.

  -Çalışanlara “bu işte yetkili benim, 2 teneke balın parasını sizin maaşınızdan keseceğim. Ercan Çelik benim muhatabım değil, sizden 3.000 TL keseceğim” diye tehdit edip Raşit Göktaş’a arıya parayı veren benim, diyerek arıların kendi üstüne tescilini istemiştir. Çalışanların kimlik bilgileri ve tespitlerinin yapılıp, rapor alınıp, çalıştıkları konuda ve iş sağlığı güvenliği konularında eğitilmeleri gerekir. İşveren vekilince hangi işleri yapacaklarıyla ilgili Sözleşme yapmaları gerekli.

  -Nebi BAYSAL’ın benden habersiz olarak Özel Ağaçlandırma sahamın içerisinde ürettikleri balı Abdullah SARKAN’a ait diğer bir evde stokladıkları, balları 06 AIE 77 plakalı ortaklığa ait olduğu söylenen, araca zeytinyağı tenekeleri ile yükleyerek Fırat Sarkan ve Celal Kılıç tarafından kaçırıldığı, Nebi BAYSAL, Hasan Çağlayan vasıtası ile satarak gelir elde ettikleri tarafımdan tespit edilmiştir. Geçen yıl Ankara da ortaklık binasın dan 1.5 ton petekli bal sattıklarını Abdullah Sarkan söylenmektedir. Ağaçlandırma saham üzerindeki bu kovanları kendi adıma tescil ettirerek bu haksız kazancı ortadan kaldırmaya çalıştım, gerekli bilgiyi Marmara Kaymakamlığı ve Marmara İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü’ne de verdim.(EK:Arılarla, Saha FOTOĞRAFLARI EKTEDİR  )

  -Adi ortaklığımız, adıma tahsis edilen saha üzerinden 4 yıldır Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığının vermiş olduğu hibeleri de (Hasan Çağlayan ve Vekili) açılan hesaba yatırılmakta ve bu hibelerden doğan maddi haklarımda firma yetkilileri tarafından sahte vekalet ve internet bankacılığı ile verilmiş banka kartlarıyla  her yıl gasp edilmektedir.

-Özel Ağaçlandırma Sahamızın içerisinde 03/08/2016 tarihinde Marmara Sulh Hukuk Mahkemesinin 2016/3 D.İş numaralı dosyası için tespit yapılırken Engin PAŞA isimli şahsın ekip başı olduğu; bir takım kişilerce haberim olmadan Kekik bitkisi toplandığı tespit davasına gelen bilirkişilerce yerinde görülmüştür.

    Engin PAŞA isimli şahsa “sana bunu kim topla dedi” diye sorduğumda önce “Abdullah abi (SARKAN) topla dedi” ise de Abdullah SARKAN’ın kendisine bağırması ile Ve “Hasan ÇAĞLAYAN” demesi sonucu Engin Paşa bana “Hasan Çağlayan topla dedi” diye söylemiştir. Nebi Baysal depoda 2.5 ton kekik var diyordu, Abdullah Sarkan geçen yıl 1.5 ton bal aldık derken Bal ve Kekik tespitlerinin yapılmasından sonra Abdullah SARKAN tarafından çeşitli taciz ve küfürlere maruz kalarak eve giriş ve çıkışımda rahatsız edilmeye başlandım. Yapılan baskı ve taciz ile tahsisi yapılan bu sahamın elimden alınmaya çalışıldığı düşüncemi pekiştirmiştir. 

 -Yukarıda yazdığım bir takım olaylar neticesinde Özel Ağaçlandırma çalışmalarımın belli bir çete tarafından engellenmek istendiği ve tarafıma bazı saldırıların olduğunu, bu şartlar altında adı geçen kişilerin çeşitli baskı ve küfürlerine maruz kaldığımı gerekli güvenliğimin sağlanmasını ve suçlular hakkında  gerekli işlemin yapılmasını istiyorum.14.08.2016 (Tarihli  dilekçe)”

  Marmara Cumhuriyet Başsavcılığına 14.8.2016 tarihli dilekçe ile suç duyurusunda bulunulmuş, Marmara Kaymakamlığına dilekçe verilip, konunun  anlatılmasına rağmen“ (Ek:  1/1)Dilekçe ) Aksine işlemleri yapmışlardır.

    Yukarıdaki Cumhuriyet Başsavcılığına yazılan Suç Fiillerinden hiçbiri suç unsuru olarak görülmemiştir. Kovuşturulmalarına gerek olmadığına karar verilmiştir.

     Cumhuriyet  Başsavcılığına  Ve Kaymakamlığa verdiğim dilekçeden  epey sonra; Ben yatalak olmuş babamın Mersin Erdemli de Hastane ve evde bakım işleriyle uğraşırken, hiç bir konuda temsil, ilzam ve ortaklık yetkisi olmayan Nebi Baysal Adi Ortaklık adına kiraladığım ve içinde kıymetli eşyalarım olan (İki Eylül Caddesi 89/3 Nolu Daire “Kaçak yapı,Fırat Sarkan da 3 nolu dairede kalmaktadır” Abdullah Sarkan’a yerleşim Belgesi aldırdığım, Başsavcılığa ikametgah adresi olarak verdiğim,(Eki 29.07.2016 tarihli yerleşim belgesi) Kaymakamlığa da Telefonla olayı bildirip haber verdiğim halde) Dairenin anahtarını kırarak yerleştiği, Ev Lojman sahibi Abdullah Sarkan ile Kendi adına kira sözleşmesi yaptığı, arıların sahibi; Raşit Göktaş ile ve ortaklıkta çalışır gözüken( yetkisiz çalışanlar) Fırat Sarkan, Celal Kılıç, Taçkın Çamoğlu, Vehbi Yalçın ile anlaşıp ifade değişikliği yaparak, Önce gidip arıların tescilini yaptırdığını, sonra benim 2 teneke balı aldığımı ve Abdullah Sarkanın evine izinsiz girmeden,Hırsızlık, haneye tecavüz suçu işlediğimi, arıları tescile kalkmamdan dolayı Nitelikli Dolandırıcılık suçlarından Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunduğu, Erdemli Köserelli Mahallesindeki Baba ocağı evimiz de babama Bakarken Güzeloluk, Jandarma Karakolundan Hırsızlık,Haneye tecavüz Ve Dolandırıcılıkla ilgili İfadeye Çağrılmam; Şahsıma iyi davranılmamasından; 40 yıllık arkadaşlarımın bu işi yapabilmelerinden  krize girip, Yaşama Sevincimi öldürülmüştür.

     Bu 14.8.2016 tarihli dilekçeyi vermem den ve Savcılığın Kovuşturmaya Gerek Olmadığını bildirmesi; hakkımda Savcılığın  Hırsızlık ve Dolandırıcılık davasını açmasından sonra; Nebi Baysal; çalışanlar ev lojman sahibi Abdullah Sarkan Ve Arıcı Raşit Göktaş İlçe Gıda Tarım Hayvan. Müdürü tamamen bana cephe almışlardır.

    Çalışanlar ve Nebi Baysal silahlanıp kendi içlerinde örgütlenmişlerdir. Tüm Ağaçlandırma sahasını (arı kovanları 4 yıldır içeride aynı yerde) anahtarlı hale getirip Benimle konuşmadıkları gibi uzaktan pompalı tüfekleri göstererek telefonuma çıkmayarak tarafımın Lojman Eve, Sahaya girmesini engellemektedirler.

   Marmara Cumhuriyet Savcısı Mehmet Baloğlu, kimlik tespitinden sonra sorguya geçince ayakta düzgün vaziyette “Ben 30 yıl 3 ayrı Bakanlıkta ve Başbakanlıkta Müfettişlik Başmüfettişlik ve Müşavirlik yaptım. Kanunun suç saydığı hiçbir işlemi yapmadım, kanuni işleri yapmanın da 24. maddeye göre suç sayılmayacağını biliyorumdiye söyledikten sonra ifadeye başlarken, durup dururken sinirli şekilde azarlaması,“Senli benli öyle konuşamazsın, Devletin Cumhuriyet Savcısının karşısında bulunuyorsun, yürü şöyle geç karşıma gibi”  çıkışları yapması, jest ve mimikleri, koltuk da düzenli oturmaması, ayakta duramadığımı görünce de su isteyip, gönlümü almaya çalışmasını; Masasın da sigara içtiği, Zabit katibi nin bunları gördüğü, 21.Dönem Mersin Millet Vekili Yalçın Kaya ile birlikte gittiğimizden onun da dışarıdan duyduğu hususlar da beni çok üzmüştür.

     21.Dönem Milletvekili Yalçın Kaya ile Hasan Çağlayan’a anlaşma teklif ettiğimde; Anlaşmasını yaptığımız Proje Maliyeti 706.774.00 TL tutarken 2012 ve 3 yıl içersinde ara ekimle birlik ekim yapılarak ağaçlandırma tamamlanacak iken 6 yıl sonra boş sahaya 6.107.441,00 TL para döktüm, bunu versinler sahadan çıkalım; yoksa sahadan çıkmayacağız demiştir. (Ek:Verdikleri Liste)

     Kendisine yaptığım suç duyurusun da bulunduğum suç ve fiillerinin hiç birisine bakmayarak  kamu davası açmayan Savcılar; beni sanık sandalyesine oturtarak 2017/52 Esas numaralı Marmara Asliye Ceza Mahkemesinde HIRSIZLIK ve HANEYE TECAVÜZ 2017/84 Esas numaralı Asliye Ceza Mahkemesince NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK  suçlarından dava açarak 5 YIL  HAPİS ,Yine 1 YIL HAPİS, 5 gün adli Para cezası vererek 6 YIL HAPİS  ile CEZALANDIRMA, 5YIL GÖZETİM altında tutulma cezası vererek, Çeteye Hizmet Etmişlerdir. (Ek: Duruşmalar)

      Kaymakamın; Savcıların ve Hakimin, 6 yıldır Nitelikli Dolandırıcılık; görevi kötüye kullanma, sahte evrak tanzimi yapan, suç örgütü oluşturan ortaklarım ve suçlular hakkın da, hiçbir işlem yapmayarak çete emirlerine uyan şahitlerle destekleyerek; suç örgütünü koruyarak görevini yapmadığından haklarında gerekli işlemin yapılmasını Sahanın, Lojmanın ve arıların tarafıma tesliminin sağlanmasını emir ve müsaadelerinize arz ederim. 05.03.2018

    “En Kusursuz Cinayet Birinin Yaşama Sevincini Öldürmektir”. Diye söyler  “kitapları 56 dile çevrilen Brezilyalı başarılı büyük yazar, düşünür. (Simyacının Yazarı) Paulo Coelh.  Ben de aynı şeyleri söylüyorum; Yaşama Sevincimi İki Defa Öldüren Adi Ortaklık sözleşmesi yapanlar veya onların birlikte çalıştığı kişiler; Ağaçlandırma sahasını tutanlar, içine arı koyarak, silah gösteren anahtarlayıp bizi ağaçlandırma sahasına sokmayanların; Açıklanan ve re’sen saptanacak nedenlerle; TCK 204, 207, 220. maddelerinde düzenlenen suçları işleyen Şikayet Edilenler hakkında kamu davası açılması ve neticeten cezalandırılmaları dileğimizi arz ederiz    

                                                                                    Ercan ÇELİK

 

 

-BAŞBAKAN,  ADALET BAKANI,  İÇİŞLERİ BAKANI’NA  AÇIK MEKTUP(BAŞA DÖN)

- MARMARA CEVİZ, FISTIKÇAMI LAVANTA, KEKİK ADAÇAYI, NANE  PROJEMİZ(Belgeler)

 -MARMARA ÖZEL AÇLANDIRMA,CEVİZ-FISTIKÇAMI ARICILIK  HAYVANCILIK (BELGELER)   

-MAHKEME; ORTAKLARIM BİLGE GRUP A.Ş. HANGİ KONUDA DAVA AÇMIŞTIR?(BELGELER)

FESİH, ZARAR ZİYAN TAZMİNİ;ERCAN ÇELİK Ve BİLGE GRUP HASAN ÇAĞLAYAN ORTAKLIK

1-ERCAN ÇELİK ÖZEL AĞAÇLANDIRMA ORTAK ALINMASI, ORTAKLARIN FİİLLERİ

2-ERCAN ÇELİK-ÖZEL AĞAÇLANDIRMA,ORTAK ALINMASI, AZİLLER VE FİİLLER 

3-15TEMMUZ 2016  AĞAÇLANDIRMA ADİ ORTALIK VE İÇİN  YAPILAN İŞLEMLER  

 

 CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA   DİLEKÇE 14.08.2016 

 

 

 

 

 

 

 

Kaymakamlığa Verilen 02 .08.2016 tarihli Dilekçe

ABDULLAH SARKANIN  APARTMAN YÖNETİCİSİ OLDUĞUNDAN, 

 YAZDIĞIM YAZI VE ASLINI  ALDIĞINA DAİR İMZA 28.07.2016TARİHLİ YAZI

ABDULLAH SARKANIN MUHTARDAN ALDIĞI İKAMETGAH. BENİM

 DİLEKÇELERE YAZDIĞIM ADRES

  NOTERDEN BİLGE GRUBA ÇEKİLMİŞ İHTARNAMELER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        Bilge Grup Kağıtçılık Çevre Enerji İnşaat Tarım Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketine 13/08/2012 tarihli Ankara 6. Noterliğince 12348 yevmiye nolu ihtarla Ercan Çelik tarafından Uyarıldığı,  (Ek:İhtarname)

      “-Hasan Çağlayanın tek başına yetkili olmadığı,

        -Ortaklığımızla ilgili yapılan ve yapılacak işlemlerin hukuki zemine oturtulması gerektiği;

     -Muhasebe kayıtlarında sürekli borçlu gösterildiğim, proje uygulama ve yönetimin finansla yapılacağını,  finanslarının bulunmadığı takdirde finans arayışına gireceğim,

        -Ortaklığımız merkezi olarak gösterilen adres, tek kapıdan, giriş anahtarı şirketiniz yetkilileri ve görevlilerinde bulunan, diğer ortaklık şirketlerinizin evrak ve kayıtlarının bulunduğu bir adres olduğu,

        Ortaklığımız evrakları kayıtları ise, 2. İç kapıdan içeri  şirketin Muhasebe bölümünde diğer bütün şirketlerinizin  evraklarının olduğu kısımda olduğu,

       Ortaklığımızın başlangıç tarihi gerçek olarak 7 ağustos 2011 olmasından,(Ercan Çelik Hasan Çağlayan Sözleşmesi) (Bu tarih ve Öncesinin evraklarını Hasan Çağlayana teslim etmiş olmamdan) bu zamandan sonra bütün evrakların asıllarının şirketiniz merkezinde bulunmamasından, bu güne kadarki evrak ve kayıtları tam olarak inceleyemediğimi,

        - Muhasebeciden 10.01.2012-30.6.2012 tarihli mizanı aldığımı, T.Borçlar Kanununa göre Adi ortaklıkta bütün ortakların ortaklığın işlerinin nasıl gittiği hakkında şahsen bilgi almaya ve ortaklık defter ve kayıtlarını incelemeye ve kendisi için ortaklığın mali dirimi hakkında özet çıkarma hakkının bulunduğu, bu hususa aykırı hükümlerin geçersiz olduğunun belirtildiği,

        -Şirketiniz temsilcisi ile tarafıma; Ortaklık ve ağaçlandırma amaç ve hedefine uygun, evrak kayıt incelemeleri ile ortak kararların alınacağı, projenin yönetileceği, içinde telefon faks ve bilgisayarı, interneti, (elektronik imza, internet bankacılığı yapılacak tarzda) web sayfası bulunan, bağımsız bir adresin gösterilmesi; tüm evrak ve kayıtların, borçlar ile ticaret kanunu, muhasebe kayıtları esaslarına uygun tarafıma ve temsilcinize teslimi gerektiği,

        İhtaren bildirilmiştir”.(

 26EYLÜLDE 2012 Tarihli İhtarnameBilge Grup Kağıtçılık Çevre Enerji İnşaat Tarım Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketine Ercan Çelik tarafından 26 Eylül 2012 tarihinde Ankara 6.noterliğince 14717 yevmiye nolu ihtarla tekraren Uyarılmıştır (Ek:8/10),

     -“Muhasebe kayıtlarında sürekli borçlu gösterilmemin devam etmekte olduğu, ortaklığımızla ilgili kayıtlardaki tarafıma yapılan borçlandırmalarda geri ödeme taahhütleri şirketinizce yapılmadığı,

     -Ortaklığımızla ilgili yapılan ve yapılacak işlemlerin yönetim kurulunuzca hukuki zemine oturtulması hususunda bilgi verilmediği,

     Toprak işlemesi, tel ihata, fidanlar ve dikimi, havuzlar damlama sulama finansı temin edilememiş bir planlama getirilmemiş olduğu,

    -Tüm evrak ve kayıtların, borçlar kanunu ile ticaret kanunu, muhasebe kayıtları esaslarına uygun tarafıma teslimi yapılmadığı;

    -Efrayim Coşkun’un toprak işleme ve dikim işini gelişigüzel yapmasından dolayı Bandırma Orman İşletme Müdürlüğünün 14.09.2012 tarih 8532 sayılı yazısı ile ekskavatörle toprak işleme ve terasların eş yükselti eğrilerine paralel yapılmadığının tespit edildiğinin bildirildiği,

     -Proje ile ilgili taahhütlerimizin 15.12.2012 tarihine kadar yerine getirilmesi, yerine getirilmediği takdirde projenin iptal edileceği ile ilgili ihtar yazısı tarafıma 24.09.2012 tarihinde tebliğ edildiği,

    - Orman Mühendisi Kontrolörün Gökhan Çakmak’ın işe gitmediğini, aplikasyoncunun da (harita ölçüm işi yapan) o anda işyerinde olmadığı,

     -Ayrıca; Ortaklığın: benden habersiz imzam olmadan Bilge Grup ortağı olan Erdem Boya’ya, diğer ortaklıklara Kişi ve Kuruluşlara, muhasebece borçlandırıldığı,

    -Ortaklık için; Bilge Grup Kağıtçılık Çevre Enerji İnşaat Tarım Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi merkezi içinde bir oda gösterildiği, ancak; bu adresteki oda ortaklık amaç ve hedeflerine uygun ortak kararların alınacağı, projenin yönetileceği, içinde telefon faks ve bilgisayarı, interneti, (elektronik imza, internet bankacılığı yapılacak tarzda) web sayfası bulunan, bağımsız bir adres olmadığı;

      -İşletmece gerekli olan finans, ÇKS si kullanılarak %50 adi ortaklık için finans temin ediyor diyerek Zirai Kredi alacağınızı söylüyor, diğer taraftan ödeme mali yetkileri tek başına bize verilmezse krediyi almayacağız diye tehdit ederek beklettiğiniz,

      -Krediyi veren kuruluş, krediyi kimlere hangi teminatla vereceğini ve paranın nasıl geri ödeneceğini hesap ederek verdiğini,

      -Bir an önce işlenecek veya erozyona uğrayacak toprak, dikilecek fide ve fidan, su, Orman İşletmesine verilmiş taahhüt, alacaklılar, ümit verilecek insanlar düşünülmediği, Böyle düşünen bir firma veya temsilcisine yetki verilmez olduğu,

     -Yukarıda belirtilen konularda;  finansör firma olarak, asli ortaklık görevlerinin yerine getirilmediği gibi, ticari öngörünüzün olmadığı, ağaçlandırma hedefine uygun çalışmadıkları 2012 yılında alınacak hibeleri kaçırdığımızı,

    -Bundan böyle ortaklık işlemleri “Ata Mahallesi Öveçler 4.cadde140/2 Çankaya Ankara,” adresinde yürütüleceği,

      -Evrakların asılları Muhasebe ve Ortaklık Merkezine, sureti Bilge Grup A.Ş Şirket Merkezine taahhütlü gönderileceği, tarafımdan borçlanarak finans temin edilerek tüm noksanlar tamamlanıp Ercan Çelik ve Bilge Grup Kağıtçılık Çevre Enerji İnşaat Tarım Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi Adi Ortaklığı adına faturalandırılacağı”

      Hususlarını ihtaren bildirdim. (Ek:8/11)

      Coşkun Ormancılıktan saha nasıl teslim alındı, ne kadar ücret ödendi bilmediğim gibi, o zaman yapılmayan işlemler hakkında 1/Temmuz/2012tarih ve 14/7/2012 tarihlerinde Hayati Küpeli hakkında tutulan tutanakları, önemsemeyip, Nebi Baysal, Hayati Küpeli, Hasan Çağlayanın anlaşması ile işveren Firma ”Ercan Çelik ve Bilge Grup Kağıtçılık Çevre Enerji İnşaat Tarım Ürünleri Sanayi Ve Tic. A.Ş.  Adi Ortaklığını temsilen Hasan Çağlayan03.10.2012 tarihli tutanağı Ortaklık Adına yazarak yetkisiz olarak imzalanmıştır.(Ek:8/5) 

    Nebi Baysal adi Ortaklığın Lojmanı olan Abdullah Sarkan a ait İki Eylül Caddesi No:89/3 Marmara adresinde kalıyor, Sözleşme gereği taahhütleri yerine getirmeye çalışıyordu.

     Hasan Çağlayan ve  Bilge Grup Sözleşme esaslarını yerine getirmediği gibi,  Hayati Küpeli, Efraim Coşkun ve  Nebi Baysal ile anlaşarak beni her konuda dışlayıp onlarla birlikte çalışmaya başlamıştır.

    Hasan Çağlayan ve Hayati Küpeli ve Nebi Baysal ile ortak çalışmaya başladıkları bir yana; Yine sahaya benim dışımda bir çok kişi  Hasan Çağlayan Nebi Baysal, İbrahim Sancı ile sahayı gezdikleri, Hasan Çağlayan’ın beni kesin tavırla karşısına aldığını belirten toplantılar yaptığını, bana vekalet vermeyeceğini, çalışan firma ekskavatör ve çalışanları ile petrol faturalarını Bilge GrupA.Ş ve Hasan Çağlayan üstüne aldığının anlaşılmasın dan; Nebi Baysalın %99 u şahsıma ve kızıma ait %01 Nebi Baysal’a ait olan Escan A.Ş firmasının da iflası için çalıştıkları, Hasan Çağlayan’ın yönlendirmesi ve ortaklık adına görevlendireceğiz demesi; kendi işi ve görevini Escan A.Ş. nin tüm işlerini bırakarak; Bilge Grup Kağıtçılık Çevre Enerji İnşaat Tarım Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi Adi Ortaklığının ortağı olan Hasan Çağlayan adına hareket etmesi, istek  ve taleplerini yerine getirmesi,  Hasan Çağlayan ve İbrahim Sancı ile hukuksuz  bir ekip oluşturması nedeniyle de yaptığı fiilleri anlatan bir mektup ekleyerek; 15/10/2012 tarihinde, Ticari, dini, ahlaki, uluslar arası etik kurallara aykırı hareketinden dolayı Ankara 6. Noterliğince Nebi Baysalı azlettim ve bunu kendisine tebliğ ettim. (Ek:8/5)

 

      Bilge Grup Kağıtçılık Çevre Enerji İnşaat Tarım Ürünleri Sanayi Ve Ticaret A.Ş Ankara 6. Noterliğinden 17.Ekim.2012 tarih,16194 yevmiye nolu ihtarname ile tekrar ihtar ettim;(Ek:8/11)

 Bilge Grup Kağıtçılık Çevre Enerji İnşaat Tarım Ürünleri Sanayi Ve Ticaret A.Ş Ankara 6. Noterliğinden 17.Ekim.2012 tarih,16194 yevmiye nolu ihtarname ile tekrar ihtar ettim;(Ek:8/11)

 -“Finansör firma olarak, asli ortaklık görevlerini yerine getirmediği, ağaçlandırma hedefine uygun çalışmadığı,

 -Muhasebe kayıtlarında sürekli borçlu gösterilmemin devam etmekte olduğu, ortaklığımızla ilgili kayıtlardaki tarafıma yapılan borçlandırmalarda geri ödeme taahhütlerinin yapılmadığını,

 -Ortaklığımızla ilgili yapılan ve yapılacak işlemlerin yönetim kurulunuzca hukuki zemine oturtulması hususunda bilgi verilmediğini,

   -Toprak işlemesi, tel ihata, fidanlar ve dikimi, havuzlar damlama sulama finansı temin edilememiş bir planlama getirilmemiş olduğunu,

  -Tüm evrak  Defter ve kayıtların, borçlar kanunu ile ticaret kanunu, muhasebe kayıtları esaslarına uygun tarafıma teslimi yapılmadığını;

   -Ortaklık adı altında proje ve sözleşme esaslarına tümüyle uygun olmayan, teknik fenni ve ilmi esaslara göre ölçüm ve aplikasyonu olmayan, uygun sertifikalar alınıp dikimleri yapılmadığını,

    -Veri tabanına göre sicili işlenip, dikilmemiş, çalışanların SGK dosyalarını istemediklerini,

    Pilot finansör Firma Olarak Adi Ortaklık ana sözleşmemizde belirtilen tarafıma yapılacak ödemelerin kesilerek Escan A.Ş yönetim Kurulu Başkanı Nebi Baysal a ücret bağlanmasıyla ilgili karar metni hazırlayarak şahsımı zor duruma düşürme borçlandırarak elinde bulunan çeki herhangi bir kayıt altına alınmadan geri aldığınızdan tarafımı borç altına sokarak ekskavatör ve petrolcüyü bağlayıp, aynı petrolden Hasan Çağlayan adına yazdırdığınızdan Hukuki çalışmaya taraftar olmadığınızdan 3 gün içerisinde evrakların tümünü, borçlar kanunu,  Ticaret kanunu, muhasebe  kayıtları esaslarına uygun  tarafıma tesliminin yapılması

       Hususlarını ihtaren bildirdim”.(Ek: 26Eylül 2012 Tarihli ihtar)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 Ercan Çelik ESCAN A.Ş ile birleştirilmiş Bir  kaç defa görüşmede  Kabul edilmeyince  Aşağıdaki 6 ocak 2016 tarihli 00185 sayılı  İhbarname gönderilmiştir. Ancak Hasan Çağlayan giderek  Maliyeye bildirmiş, Birleşmeyi yaptırmamıştır. Temel Hedefi Beni Ve ŞİRKETİMİ Batırmaktır.

16/ŞUBAT/2016 TARİHLİ  NOKSALARIN İHTARI

16 Şubat 2016 tarihinde 6. Noterden Bilge Grup Kağıtçılık Çevre Enerji İnşaat Tarım Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi’ne Ankara 6. Noterliğince 03157 yevmiye nolu ihtarname gönderilmiştir. (Ek:16 Şubat 2016 Tarihli İhtarname )

   İhtarname de;“-İmzaladığımız Coşkun Ormancılık Mühendislik Müşavirlik Efraim Coşkun ile 10.04.2012 tarihli yapılan hizmet sözleşmesi ile bağlı fidan sözleşmesi,

   - Escan Enerji Çevre Su, Ormancılık Madencilik Mühendislik, Gıda Turizm Komisyon Danışmanlık Can Güvenliği ve Sağlığı Merkezi Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Nebi Baysal’la 13.07.2012 tarihli Yapılan Hizmet Sözleşmelerine

    - 22.10.21012 tarihinde Aysa Ekonomi ve yatırım danışmanlığı İbrahim Sancı ile yapılan sözleşmelerine;

   -Efraim Coşkun ile İbrahim Sancıya tek taraflı işlerini tamamlamadan yapmadan sözleşme dışı ödeme yapıldığı,

       -Yapılan sözleşmelerde Escan A.Ş daha ucuz fiyata ve daha kaliteli yapacak iken Escan A.Ş.nin sahadan uzaklaşmasını sağlayıp iflasına çalışıldığı, daha pahalı yapan 1.5 kat fazlasına yapan  Aysa ltd Şti. İbrahim Sancı’ya yaptırıldığı;

 - İbrahim Sancı ve Çalışanları tarafından, Escan A.Ş de çalışan Nizamettin Can, Cennet Can, Hüseyin Ergen, Leyla Ergen, Yusuf Yılmaz, Mehmet Can, Refik Can, Şuayip Ulak, Muzaffer Mellaş, Hasan Buruk adlı Erdemli Nüfusuna Kayıtlı Sarıkaya Mahallesinden  İkamet eden 10 kişiye kendi çalışanlarının yapamadığı zor işleri vererek yaptırdığı, sonunda bu çalışanların ekmekleri ve diğer yiyecek malzemelerini, kamyonette kullandıkları mazot varillerinin içindeki yakıtları  alıp boşaltarak tehdit ve taciz ettirmesinden, etmesinden  dolayı çalışanların 3 gün üst üste şikayet ederek ve sonunda  sinirli şekilde arka arkaya telefon etmeye başlamaları, Nizamettin  Can’ın, “Bunların yaptığı işlerle fidanın büyümeyeceği, tel ihatanın düzgün yapılmadığı, İbrahim  Sancı’nın burada vur kaç yapacağını, para vurmak için geldiğini bu işleri bilmediğini, Getirdiği adamların kim olduğu belli olmayan sokaktan kişiler olduğu”

      - Karar defterindeki Yetkilendirme Hakkındaki Kararın vekalet tarihiyle sınırlı olarak değerlendirilmesi gerektiği, Nebi Baysal’a 31/Aralık/2013 tarihine kadar 1 yıllık vekalet verildiği, o süreden sonra sorumlulukların tümünün Bilge Grup Kağıtçılık Çevre Enerji İnşaat Tarım Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi ne ait olduğu,

       -Hem çevre, hem İşyeri hekimi iş güvenliği uzmanı ve Uzman eğiticisi,Çevre Görevlisi eğiticisi olduğum; tetkikler yaptığımı; projenin değiştirildiği, uygun proje yapılmadığı, proje ve ara ekimlerin terasların projelere uygun yapılmadığı, toprak işlemesi ve fidan dikimlerinin uygun yapılmadığı, damlama sulama sisteminin düzenli ara ekime göre dizayn  edilmediği,  fidanların üstünü yabani, kaba ve ağaç büyütmeyen otlar kaplamış olduğu, bir taraftan ot, diğer taraftan düzenli yapılmayan dikimden hayvanların tahribinden fidanların büyümediği,

  -Fıstık çamlarının terasları yapılıp çukuru kazılmamış, otların arasında kaybolmuş,10.000 adet servi toprak açılıp düzenli dikim yapılamadığı için büyüyemediği ve otların arasında kaybolduğu, 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

   

26TEMMUZ/2016 Tarihli İHTARNAME

ADİ ORTAKLIĞIN STATÜSÜ TÜRK BORÇLAR KANUNU,T.T.Kanunu,Ve Esas Sözleşmelerle YÜRÜR.

 TÜRK BORÇLAR KANUNU

 

   TÜRK BORÇLAR KANUNU MADDE : 1. Genel olarak; Sözleşme, tarafların iradelerini karşılıklı ve birbirine uygun olarak açıklamalarıyla kurulur.

 

 

MADDE 17- Kanunda şekle bağlanmamış bir sözleşmenin taraflarca belirli bir şekilde yapılması kararlaştırılmışsa, belirlenen şekilde yapılmayan sözleşme tarafları bağlamaz.

 Herhangi bir belirleme olmaksızın yazılı şekil kararlaştırılmışsa, yasal yazılı şekle ilişkin hükümler uygulanır.

 MADDE 18- Borcun sebebini içermemiş olsa bile borç tanıması geçerlidir.

TÜRK BORÇLAR KANUNU MADDE- 19- Bir sözleşmenin türünün ve içeriğinin belirlenmesinde ve yorumlanmasında, tarafların yanlışlıkla veya gerçek amaçlarını gizlemek için kullandıkları sözcüklere bakılmaksızın, gerçek ve ortak iradeleri esas alınır. 

 V. Değiştirme yasağı

 MADDE 24- Genel işlem koşullarının bulunduğu bir sözleşmede veya ayrı bir sözleşmede yer alan ve düzenleyene tek yanlı olarak karşı taraf aleyhine genel işlem koşulları içeren sözleşmenin bir hükmünü değiştirme ya da yeni düzenleme getirme yetkisi veren kayıtlar yazılmamış sayılır.

 İçerik denetimi

TÜRK BORÇLAR KANUNU MADDE 25- Genel işlem koşullarına, dürüstlük kurallarına aykırı olarak, karşı tarafın aleyhine veya onun durumunu ağırlaştırıcı nitelikte hükümler konulamaz. 

 

F. Sözleşmenin içeriği

 MADDE 26- Taraflar, bir sözleşmenin içeriğini kanunda öngörülen sınırlar içinde özgürce belirleyebilirler.

II. Kesin hükümsüzlük

MADDE 27- Kanunun emredici hükümlerine, ahlaka, kamu düzenine, kişilik haklarına aykırı veya konusu imkânsız olan sözleşmeler kesin olarak hükümsüzdür. 

Sözleşmenin içerdiği hükümlerden bir kısmının hükümsüz olması, diğerlerinin geçerliliğini etkilemez. Ancak, bu hükümler olmaksızın sözleşmenin yapılmayacağı açıkça anlaşılırsa, sözleşmenin tamamı kesin olarak hükümsüz olur.

IV. İrade bozukluğunun giderilmesi

MADDE 39- Yanılma veya aldatma sebebiyle ya da korkutulma sonucunda sözleşme yapan taraf, yanılma veya aldatmayı öğrendiği ya da korkutmanın etkisinin ortadan kalktığı andan başlayarak bir yıl içinde sözleşme ile bağlı olmadığını bildirmez veya verdiği şeyi geri istemezse, sözleşmeyi onamış sayılır.

Aldatma veya korkutmadan dolayı bağlayıcılığı olmayan bir sözleşmenin onanmış sayılması, tazminat hakkını ortadan kaldırmaz.

H. Temsil

I. Yetkili temsil

1. Genel olarak

a. Temsilin hükmü

MADDE 40- Yetkili bir temsilci tarafından bir başkası adına ve hesabına yapılan hukuki işlemin sonuçları, doğrudan doğruya temsil olunanı bağlar.

Temsilci, hukuki işlemi yaparken bu sıfatını bildirmezse, hukuki işlemin sonuçları kendisine ait olur. Ancak, karşı taraf bir temsil ilişkisinin varlığını durumdan çıkarıyor veya çıkarması gerekiyor ya da hukuki işlemi temsilci veya temsil olunandan biri ile yapması farksız ise, hukuki işlemin sonuçları doğrudan doğruya temsil olunana ait olur.

Diğer durumlarda alacağın devri veya borcun üstlenilmesine ilişkin hükümler uygulanır.

  

 MADDE 41- Başkası adına ve hesabına temsil kamu hukukundan doğmuşsa, temsil yetkisinin içeriği ve derecesi bu konudaki yasal hükümlere; temsil hukuksal bir işlemden doğmuşsa, temsil yetkisinin içeriği ve derecesi o hukuksal işleme göre belirlenir.

Temsil yetkisi üçüncü kişilere bildirilmişse temsil yetkisinin içeriği ve derecesi, bu bildirime göre belirlenir.

2. Hukuki işlemden doğan yetki

a. Yetkinin sınırlanması ve geri alınması

MADDE 42- Temsil olunan, hukuki bir işlemden doğan temsil yetkisini her zaman sınırlayabilir veya geri alabilir. Ancak, taraflar arasındaki hizmet, vekâlet veya ortaklık sözleşmeleri gibi hukuki ilişkilerden doğabilecek haklar saklıdır. Temsil olunan, bu hakkından önceden feragat edemez. Temsil olunan verdiği yetkiyi üçüncü kişilere açıkça veya dolaylı biçimde bildirmişse, bu yetkiyi tamamen veya kısmen geri aldığını onlara bildirmediği takdirde, yetkinin geri alındığını iyiniyetli üçüncü kişilere karşı ileri süremez.

A. Sorumluluk

I. Genel olarak

 MADDE 49- Kusurlu ve hukuka aykırı bir fiille başkasına zarar veren, bu zararı gidermekle yükümlüdür. Zarar verici fiili yasaklayan bir hukuk kuralı bulunmasa bile, ahlaka aykırı bir fiille başkasına kasten zarar veren de, bu zararı gidermekle yükümlüdür. 

I. Bizzat çalışma borcu

MADDE 395- Sözleşmeden veya durumun gereğinden aksi anlaşılmadıkça, işçi yüklendiği işi bizzat yapmakla yükümlüdür. 

II. Özen ve sadakat borcu

MADDE 396- İşçi, yüklendiği işi özenle yapmak ve işverenin haklı menfaatinin korunmasında sadakatle davranmak zorundadır. İşçi, işverene ait makineleri, araç ve gereçleri, teknik sistemleri, tesisleri ve taşıtları usulüne uygun olarak kullanmak ve bunlarla birlikte işin görülmesi için kendisine teslim edilmiş olan malzemeye özen göstermekle yükümlüdür.

İşçi, hizmet ilişkisi devam ettiği sürece, sadakat borcuna aykırı olarak bir ücret karşılığında üçüncü kişiye hizmette bulunamaz ve özellikle kendi işvereni ile rekabete girişemez. İşçi, iş gördüğü sırada öğrendiği, özellikle üretim ve iş sırları gibi bilgileri, hizmet ilişkisinin devamı süresince kendi yararına kullanamaz veya başkalarına açıklayamaz. İşverenin haklı menfaatinin korunması için gerekli olduğu ölçüde işçi, hizmet ilişkisinin sona ermesinden sonra da sır saklamakla yükümlüdür.  

TÜRK BORÇLAR KANUNU MADDE 631- Yönetim yetkisi olmasa bile, her ortağın, ortaklığın işleyişi hakkında bilgi alma, defter ve kayıtlarını inceleme, bunlardan örnek alma ve mali durumu hakkında özet çıkarma hakkı vardır. Aksine sözleşmeler kesin olarak hükümsüzdür.

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

Ekleyen:  Ercan ÇELİK
Ekleme Tarihi:  14.3.2018
İzlenme:  1349
Yazdır:Yazdır
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
 
BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK ve DOĞAL HAYAT
OECD’nin (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) 2008 yılında hazırladığı Çevresel Performans İncelemeleri: Türkiye başlıklı bir raporuna göre; ülkemizde flora (ağaç-bitki varlığı) ve fauna (hayvan varlığı) durumunun genel görünümü:
Ercan ÇELİK [ 19.1.2013 Devamı
 
KÜRESEL STRATEJİDE SUYUN ÖNEMİ
Bilgi çağında susuz yaşanamayacağı gibi, geçmiş çağlarda da yaşanmamıştır ve gelecek çağlarda da yaşanmayacaktır. Ne petrol, ne bor, ne de başka madenler ve kaynaklar tutar suyun yerini
Ercan ÇELİK [ 12.1.2013 Devamı
 
KEKİK VE ADAÇAYI YETİŞTİRİLMESİ
Kekik Yetiştiriciliği
İklim Ve Toprak İstekleri: Akdeniz bölgesine ait bir bitki olmasına rağmen soğuklara dayanabilen bir bitkidir. Toprak yönünden fazla seçici değildir. Killi taban arazilerde daha iyi gelişir.
Ercan ÇELİK [ 12.1.2013 Devamı
 

CEVİZİN İNSANAveİNSANLIĞA FAYDALARI

 • En Çok Okunanlar
 • SEÇİM SONUÇLARI DÜN ...
 • ÖMER SEYFETTİN ...
 • TÜRKEŞ BELGESELİ...
 • YALNIZ ÇOBAN VİDEO...
 • TÜRKLERİN KURDUĞU DE...
 • KAŞKAYI TÜRKLERİ...
 • KARABAĞ HOCALİ AZ...
 • BÜYÜK İÇEL PROJESİ...
 • Ahmed YESEVİ, HACI B...
 • AMAZON BREZİLYA CEVİ...
 • MORİNGA ÇAYI "Ya...
 • 68 KUŞAĞI VE BELGESE...
 • KIRIM TÜRKLERİ ...
 • MERSİN VE İLÇELERİ H...
 • İnsan Hakları Evrens...
 •  
 • En Son Eklenenler
 • BÜYÜK SELÇUKLU,ANADO...
 • SEÇİM SONUÇLARI DÜN ...
 • BÜYÜK TÜRK MİLLET...
 • Ahmed YESEVİ, HACI B...
 • BÜYÜK İÇEL PROJESİ...
 • ÖMER SEYFETTİN ...
 • MORİNGA ÇAYI "Ya...
 • KARABAĞ HOCALİ AZ...
 • TÜRKLERİN KURDUĞU DE...
 • AMAZON BREZİLYA CEVİ...
 •  

   

  Her Hakkı Saklıdır. ERCAN ÇELİK© 2013 Tasarim : Linear Yazilim